Akcja Żonkile

2024-04-19 15:19
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.
Akcja Żonkile

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

 

 Biblioteka Publiczna Gminy Śniadowo  kolejny raz dołączyła do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Przygotowaliśmy w bibliotece ekspozycje książek o powstaniu w getcie warszawskim.Wspólnie z biblioteką Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Śniadowie przygotowaliśmy lekcję historii, w której uczestniczyła młodzież z klas VII. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny o powstaniu w getcie warszawskim. Wykonali również papierowe żonkile - symbole zbiorowej pamięci.

  • Akcja Żonkile Akcja Żonkile Akcja Żonkile Akcja Żonkile Akcja Żonkile Akcja Żonkile Akcja Żonkile Akcja Żonkile Akcja Żonkile Akcja Żonkile Akcja Żonkile