Promocja albumu „Dmowski i Lutosławscy”

2022-12-02 11:03
Promocja albumu „Dmowski i Lutosławscy”

Przedstawiciele Gminy Śniadowo na czele z Wójtem – Rafałem Pstrągowskim i Przewodniczącym Rady Gminy – Grzegorzem Podgórskim uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Warszawy na zaproszenie Starosty Łomżyńskiego w związku  z  promocją albumu „Dmowski i Lutosławscy”.

Autorami publikacji są historycy pracujący w Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie Pan Marcin Rydzewski i Pan Tomasz Szymański.

Promocja publikacji odbyła się w Centrum Edukacyjnym Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej w Warszawie w formie panelu dyskusyjnego, w którym oprócz autorów uczestniczył dr Krzysztof Kawęcki. Album to efekt kilkuletniej pracy drozdowskich historyków zawierający opis relacji Romana Dmowskiego z rodziną Lutosławskich ilustrowany szeregiem zdjęć dotychczas nie publikowanych. Roman Dmowski to wybitny polski polityk, jeden z sygnatariuszy Traktatu Wersalskiego i ojciec polskiej niepodległości.

W promocji publikacji oprócz delegacji Powiatu Łomżyńskiego ze Starostą – Lechem Szabłowskim na czele i delegacją Gminy Śniadowo uczestniczyli także: prof. Jan Żaryn – Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej w Warszawie, senator – Marek Komorowski, który jest także Przewodniczącym Rady Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz młodzi historycy zainteresowani tworzeniem się polskiej państwowości w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Promocja albumu zakończyła się ujmującym koncertem patriotycznym w wykonaniu utalentowanych młodych wokalistek pracujących pod okiem Pani  Magdy Sinoff. Jedną z wokalistek była stypendystka Powiatu Łomżyńskiego - Oliwia Szmitko absolwentka Szkoły Podstawowej w Jedwabnem.

Promocja albumu została poprzedzona złożeniem kwiatów przez delegacje Powiatu Łomżyńskiego i Gminy Śniadowo na grobie Romana Dmowskiego na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Jednym z punktów wyjazdu studyjnego do Warszawy była wizyta w Parlamencie RP przy ul. Wiejskiej. Dzięki uprzejmości Posła – Kazimierza Gwiazdowskiego delegacja zwiedziła Sejm i Senat.  Miała okazję podczas pobytu na galerii sejmowej uczestniczyć w debacie sejmowej dotyczącej projektu ustawy o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. podczas której prowadząca obrady Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska przywitała delegację Powiatu Łomżyńskiego.

Na zakończenie wizyty w polskim parlamencie ze wszystkimi uczestnikami wyjazdu studyjnego spotkał się Wicemarszałek Sejmu – Ryszard Terlecki. Podczas spotkania Starosta – Lech Szabłowski zapoznał Pana Marszałka z programem wizyty w Warszawie związanej z promocją albumu „Dmowski i Lutosławscy”.  Wójt – Rafał Pstrągowski przedstawił w kilku zdaniach Gminę Śniadowo oraz podarował Marszałkowi w imieniu delegacji album o dziejach Parafii Śniadowo.

  • Promocja albumu „Dmowski i Lutosławscy” Promocja albumu „Dmowski i Lutosławscy” Promocja albumu „Dmowski i Lutosławscy” Promocja albumu „Dmowski i Lutosławscy” Promocja albumu „Dmowski i Lutosławscy” Promocja albumu „Dmowski i Lutosławscy” Promocja albumu „Dmowski i Lutosławscy” Promocja albumu „Dmowski i Lutosławscy” Promocja albumu „Dmowski i Lutosławscy” Promocja albumu „Dmowski i Lutosławscy” Promocja albumu „Dmowski i Lutosławscy” Promocja albumu „Dmowski i Lutosławscy” Promocja albumu „Dmowski i Lutosławscy”